VALTAKUNNALLINEN LEIRITYS

Valtakunnallinen leiritystoiminta on osa Suomen Taitoluisteluliiton valmennusryhmäjärjestelmän uudistusta. Valtakunnallinen leiritys on inklusiivinen, osallistumisperusteinen leiritysjärjestelmä, jonka toimintaan kutsutaan mukaan kaikki yksinluisteluseurat.

Liitto ei tee leirityksiin osallistujista esivalintaa. Kunkin seuran on mahdollista leirittää vuosittain 1-5 urheilijaa (seurakiintiöt). Kiintiöt perustuvat seuran SM-tason urheilijoiden, sekä valmennusryhmiin kuuluvien luistelijoiden määrään. Kiintiöt tarkastetaan vuosittain. Seurat valitsevat leirityksiin haluamansa urheilijat, jotka sitoutuvat leiritystoimintaan vuodeksi (kaudeksi) kerrallaan.

Leiritys on tarkoitettu alakouluikäisille luistelijoille (7-12v. / syntynyt 2010-2015).

Henkilökohtaiset valmentajat ovat tervetulleita mukaan leireille. Leirit toimivat näin myös valmentajien täydennyskoulutus tapahtumina. Valmentajien osallistuminen on maksutonta (mahdollinen ruokailu tai majoitus tulee maksaa itse).

Viisi leiritysaluetta:

– pääkaupunkiseutu Itä
– pääkaupunkiseutu Länsi
– Itä- ja Keski-Suomi
– Pohjanmaa ja Pohjois-Suomi
– Hämeen alue ja Länsi-Suomi

Kullakin alueella on 3-4 leiritystä vuoden aikana, kaksi syksyllä ja 1-2 keväällä.

Seura on iloinen, että päävalmentajamme Alina Mayer-Virtanen on mukana tässä projektissa.

Lue lisää: https://www.stll.fi/luistelijalle/kilpailijalle/valtakunnallinen-leiritys/

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *